top of page
"..и има само една молитва – признанието, че човекът е един еволюиращ бог."
"Това Знание е една нова култура; това Знание доведе Децата на Деня да
правят молението си в своя вътрешен олтар, наречен Книгата на Живота
"За първи път Учението Път на Мъдростта поставя тайната на вътрешния олтар. Дава свобода от олтар, който иска колене, и създава олтар, който иска прозрение вътре у вас. "

 
 
 
нещо, което освобождава човека от съмнението на преходността, която цялата култура му е давала."

"Никоя от досегашните духовни вълни, осмисляли олтарното и концепциално служение на човека в Божествеността, не можеше да даде явно тази идея."

"..никой не каза, не утвърди и не изведе в живот личния олтар – олтарът Книгата на Живота в човека. "

"Така че новият урок е урокът да се търси да се живее, а не да се съществува. Това е голямата тайна и затова казваме: живот да ви бъде Молитвата на Мъдростта, а олтар на служението – Книгата на Живота! Никой досега не беше я извел!"

"Книгата на Живота е Съзнанието на Бога"

"..и за първи път вие имате Божието съзнание за олтар, а не тотемната жертва, не видимата жертва!"

 
                                                             Там се иска само едно, а именно, че в този олтар, който е Съзнанието на Бога, Откровението няма нужда от посредници."
 
"Говоря ви тайните, с които трябва първом наистина да извикате
                                             "

"Съзнанието е събудената отговорност! То е израз на възможност за единство и е първата нота на песента Богочовешка. Събудена отговорност!"

"Защото олтарите още искат кръвни жертви, а Учението Път на Мъдростта за олтар предоставя Книгата на Живота!"

"..това е Книгата със седемте печата, писана в човешката душа, т.е. Книгата на Живота."

"Книгата на Живота вътре у нас."

"Но този олтар – Книгата на Живота, е само у теб."

"Това го няма в нито една култура! Олтарът е бил вън от нас – бил е всеки тотем, който играе роля на покровител; бил е храмовата същност – но вън от нас."
 
"Защото мнозинството още няма този олтар. То има олтар вън от себе си – тотемът, който е едно звероподобие, но в същото време (и в превод) е покровител. Така извикват физическата сила на мечката и тя е техен тотем, извикват хитрината на лисицата или вълчата потреба да си чистят път безогледно..."
 
"За първи път Учението Път на Мъдростта го поставя вътре у вас – олтарът е Книгата на Живота! "
 
 "Съзнанието на Бога"
 
"Тази Книга на Живота – Съзнанието на Бога, тя сега е Олтарът. Ако ние не загубим това Съзнание..."

"Там вие няма нужда да стоите на колене; там имате голямото, освобождаващо ви знание, а не съображение за самосъхранение."

"И не е проблемът, че няма да палите свещи; не е проблемът и какво ще получи човекът. Той може да не бъде удовлетворен от това, което ще открие в своята Книга на Живота. Но ,                                                                                                                               ,защото там е вложено Диханието на Сътворителя. В традиционното мислене за еволюцията, тя е равна на еволюционните стадии на човешката будност. Защото Книгата на Живота има вътрешен лик – Духовното ни съзнание, но има и външен израз – еволюцията."                                                                             

"Мъдростта извежда Бог от човека и връща човека за живот в Бога! Ето пилигрима – търсещия и намерил своя олтар вътре в себе си! Така посветеният отива в обиталище на Небесата, но будният прави олтар в дома на Божеството!"

"Олтарът е поведение вече. И затова той не може да не бъде съпроводен с чувство на отговорност, щом е освещение."

"Олтарът е символ на служение, но първом трябва да го открием в себе си. "

"..където се колени пред Бога; това е мястото, където посветеният ще служи;
 
"

"В олтара – Книгата на Живота у нас, да извършим своята велика литургия, своята благодарственост. "

"С мръсни ръце там не можете да отидете, с порочна душа – още по-невъзможно. "

"Къде преместихме в този случай чувството на благодарност? Не в онези олтари, където се носят дарове, а вътре у нас, където олтарът казах, че е Книгата на Живота. Чел ли е някой страничка от тази Книга?" 

"– нейната нагледна страница е именно еволюцията, но нейната вътрешна страница е олтарът." 
 
 
 

 

"Човекът е много по-богат от видимото и той има да се освобождава от отживени богове. Бог досега е търсен само вън от човека, но Учението Път на Мъдростта ражда идеята, че Той е в Книгата на Живота вътре у нас."

"Книгата на Живота "

"..е една от големите тайни, която ви дава право на освобождение, дава ви път, в чиято светлина правите олтар. "

"Така олтарите са сменяни, докато дойдем до своя вътрешен олтар – олтарът Аз и Той сме едно!"

"Въпросът е с каква жертвеност и отговорност човек е отишъл пред олтара да иска. "

"..защото.."

"..тя е съзнанието на Бога у нас, или Божието съзнание в човешката Книга на Живота, защото там е вложено Диханието на Сътворителя"

"..там е срещата между Божията човечност и Човешката божественост, изразена в древността с Познай себе си. "

"Така Христос дава вече един образец за съпоставка: съвършени, както е съвършен вашият Отец. Ето голямата тайна в това повествование, в което имате концепция. Не може да нямате повествование – важното е, както казах, дали повествованието може да ви даде концепция. Концепцията чий олтар трябва да вземете –                                                     "              

"Тези тайни, събудени у нас, създават Богочовека, който може да счупи седемте печата на Книгата на Живота, а тя, казахме, че е бъдещият олтар, олтарът вътре в човека. Това е последователността на вътрешното, голямото откровение на Мъдростта."

"Олтарът е предпоследната спирка на човека-бог и там той ще се осъществява в служение Божие. Затова в олтара не може всеки да влезе. Мнозина са влизали в храмове, но първосвещеникът има право да свещенодейства в олтара. Там е съхранено ковчежето – Заветът на света, там са скрижалите на недокоснатата още Мъдрост!"

"Външният олтар е до това, че си имал пердета на очите, защото още не си осъществено Божество."

 "Всеки олтар вън от нас има стойност в култивирането, но няма стойност в обожествяването, макар че го правят с цел да обожествяват. "

"Затова казахме, че няма олтари вън – олтарът е вътре у нас! Този, който иска да търси олтар вън от себе си, е още митологичен; който още носи митологично съзнание, нужен му е храм. Но няма олтар вън от човека!"
"Там, където не се пристъпва с жертви; където не се иска прилив на кръв за
удовлетворяване алкаещността на божеството.
                                            олтара на отговорността си.
тя  е  съзнанието  на  Бога  у  нас,  или  Божието 
съзнание в човешката  Книга  на  Живота  
това е мястото, където се преобратяват даровете, та човек и Бог да бъдат в едно. 
Олтара на съвършения Отец!
направиш още по-грешен“
 
 

"Олтарът е присъствал във всички религиозни съзнания"
 
"..милиардите човешки същества идват от пещерното търсене до олтарното моление в големите храмове. "

"– като се започне от пещерното, тотемното, митологичното – отивали са, преливали са вино и кръвни жертви са принасяли. А монотеистичните религии даже и малко по-жестоки от другите се оказват, повече кръвни жертви принасят. Но – олтар! Олтарът е мястото, където можете да обслужите вашата обредна преданост – молитва-жертвопринос. Затова се казва в християнството, че ако имате антиминса – тази свещена кърпа, можете било в планината или в долината, където и да е, да я сложите и върху тази одухотворена вече олтарност да направите своето велико моление – литургията, или да извършите някой от големите обреди."

"Защото никой не може да отрече тотема в себе си, на когото се е кланял най-напред, след това не може да отрече в себе си митологичните божества – стихии и богове, които раждат мъдрости... "

                                                                       защо човекът е поднасян в жертва на едно животно? Отиват пред олтара на тотема или пред олтара на кумира, т.е. пред олтара на идола, да поднесат човека в жертва. "

"И какво направиха общностите, всяка от които има религия със светилище? Вземете теогонистите – те дадоха безсмъртност на боговете и друго всичко да мре, вземете юдаистите – имат си племе за първосвещеници, имат си жертвени олтари с по сто агнета там или едри добичета!"

"Знание и страх! Знание, че този е белязан човек; и че от белязания знанието се носи. "

"И оттук пък религията, която в олтара сложи магична сила, за да няма промени. "

"Какво направиха и християните, в тази идея на социалното развитие как „осветиха“ будността? С инквизиция! "

"Инквизицията продължава линията страх и знание: знаещият – на кладата, защото буди бунт! Страхът – за да няма бунт, спира знанието. "

"Щом си буден, ти си магьосник, тя е вещица хайде на кладата... Много е трагичен погледът, когато характеризирате историята на социалното развитие. "

"..олтарът на свободата ни. Там – на този олтар, човечеството винаги е принасяло само човешки жертви. В религиите са принасяни пред олтара на вярата и животни в жертва, но в олтара на свободата само човешки жертви са принасяни."

"..Иисус.."

"Но кой е, който прави внушенията за изстъпленията, че има един богохулник? Еврейската религия. И тя създава облика на бъдещото християнство..."

"Но идеята за свобода е взела най-много човешки жертви!"
 
"Свободата има само една предназначена стъпка още – да бъдем Божествени, т.е. да се слеем с Бога. "

"..където няма нито икони, нито олтари – там човек е у Бога!"

"Нарушителите са наричани еретици, бунтовници, богохулници, но те са, които са правили светът да се приближава към Храма. Те са, които са късали завесите на олтарите, за да дадат хляб на присъстващите за Божественост."
 
"Инквизицията ще те малтретира да не губиш Бог, а всъщност ти Го взема; индулгенцията ще ти даде едно удостоверение, че си безгрешен... Можете ли да си представите какво има в човека; и цялата тази дължина, ако бяха мотивирали доктрините, колко улеснена щеше да бъде бъдната култура! А сега тя е едно мъченичество – християнството прави мъченици. В Богословието са писали грехопадение, но именно по този начин ние влизаме в еволюцията, която създава формули на предопределение. Формулата сложена на предопределението е „грешник“ и човек започва да търси спасение, да търси покорности, за да се изведе до безгрешност. Тук институтите правят най-голямата спекулация – и личната, и социалната битиейност са подчинени на институцията – ако тя ти прости. И в католическия свят може да се види нещо изумително: олтарът на Христос е освободен – никой не се моли там, а пред иконите на Дева Мария, на светците е пълно: „Помощ, помощ...“ Разбирате ли от какво е освободен човекът – от Бог!                                                                                                Това е страшното! Християнството проведе една битка със стотици митологични божества, а бъдещото Учение ще води битка с хиляди светци..."    

"И нито една институция не може да стане бог – тя само приема богове, но и най-лошият човек в еволюцията ще стане бог! Тогава няма защо да се сърдят институциите, че личността е същността – тя е, която освещава институцията. В този смисъл трябва да спрем битката на света за святост, за светец, и да я насочим с всичката си енергия за свещеност. Свещеният! А не светецът, който е канонизиран в пресмятанията на таблиците на добродетелите или невежеството на института. Затова преходният олтар вън от нас е заменен вече."

"Учението Път на Мъдростта посочи – че човекът е Божия необходимост. Той винаги е бил Божия потреба, но йерархията (казва му се, че е грешен) го класира в смъртност, за която Хермес беше рекъл: да, той е смъртен – бог обаче! Една голяма истина, една наистина голяма тайна, която културите отблъскваха. Аз не зная защо човекът, който ще изгражда трон или ще прави молитва пред олтар, трябва да се страхува, щом Самият Бог не се е страхувал и не е криел, когато го е сътворил. "
 
"в тази избродена вече от човечеството пътека стоят олтар след олтар, стоят храмове, в които са поднасяни служения и са давани таблици за морал; вършени са покушения и възземания, давани са причастия и святости, за да се стигне до човека – бъдещ Бог."

"..одиха се стотици отклонения, философски доктрини, верски олтари, маймуни в храмовете, крави по улиците... Добре, но всичко това е за съществуването. Човекът трябва да се освободи от нагледности, които са го направили пленник на съществуването. Голяма е битката – милионногодишна!"
 
"..защото не е важна битката ви за забрава – важна е културата на преценка за забрава, това е важно. Може ли да се забрави? Ако тотемът го забравихме, това значи, че повече не правим мечката нито герб, нито тотем. Ако можем да забравим олтарния принос на животни, това показва, че расовата същност в идеята добро-зло е умряла в нашето съзнание. Тази голяма идея – да имате култура на преценка на забравата!"

"Много странни неща! "

"Затова тези, които насила са приели вяра, не смеят да се променят."

"А когато едно знание е безолтарно, то не носи нито святост, нито бъднина! То просто удовлетворява това, което съмнението на човека, недостигнал прозрение, говори с афоризма на всекидневието – че Бог бил гневен. Не, няма гняв у Бога! Ако една институция иска да си услужи действията, не може да ги слага върху Онова, Което казваме, че е съвършенство за дадена планета или за Мировостта!"

"Затова те не извеждат нагоре, а пращат в преизподнята. Човекът много болезнено е носил Бог. Страшно е да вземете тази низа от милиарди човешки същества, живели такава покорност и забрана: молитви – колкото искате, право да кажете името на Бога – не! Расата, олтарът на расата – причастие на кръвта, отмъщение. Страх от Бога и всичко друго в проклятие – това е ужасът!"
 
 
 
 
 
 
 
"Така думите на Христос ще бъдат реално осъществени: Ако не бях ви казал, не бихте имали грях – Прости им, те не знаят що вършат! Мъдростта не прощава, тя учи. Научете се да не мразите – няма врагове, само когато не се гледа с преценката, че ги има! А щом в лицето на всекиго видим своя брат, можем да снемем дрехата на негодуванието, да разкъсаме завесата и в олтара да имаме своята молитва – молитвата да обичаме всеки."
 
"Стойностите, които не оскърбяват душата на човека, са най-ценното, което трябва да знаем, и най-потребното, с което трябва да живеем. Човечеството се задръства от регламентации и закони, от грижи в безгрижието си. Но сега с будността на знанията на Мъдростта, която е свобода от ограничението, ще се изведе тезата, че като богове в еволюция трябва да имаме един свободен олтар на служението – без страх, без омраза, без проклятие. Нека възкръсне Свободата!"

"Но щом Господ казва по образ и подобие Мое, щом Адам носи Диханието Му, то в неговата същност е глиптирано какво – Книгата на Живота, бъдещият ви олтар е там. Олтарът на бъдещето (започвайки, разбира се, от Децата на Деня) вече не е от тухли, не е от камъни, висок десетки метри – не!"
 
"И все пак една преходност понякога е толкоз убедително властна, че с хилядилетия е битие. Много е смешно, когато видиш да отиват да поднасят телци в жертва или агнета, или нещо друго. Да, но какво трябва да прави Онзи, Който отвътре иска да събуди – вика, вика Себе Си: Адаме, где си? Този вложен Бог у нас винаги се е търсил! Какво да прави?! Трябва човекът да Му създаде олтар и в края на краищата ще трябва да Го изведе, да Го изведе из себе си. И тогава какво в идеята на Служението ни остава? Коя е онази олтарна молитва, за която казах: с какво ще се изповяда човекът в Духовната вълна на Мъдростта, пред какво, след като искам да се сринат кумири? Пред Книгата на Живота! Там, където всеки почва да пише. Да пише свободен от себе си като хиляди съзнания: свободен като божество от типа на тотема, свободен като теогонично божество, свободен като служител на Правда. Това е бъдният олтар – свещената Книга в човека! Този велик завет, този свещен завет, който е сложен в специалното ковчеже у нас и за който, както знаете, нямаха нито силите, нито смелостта двадесет и четирите старци край трона на Отца да разчупят печатите му. Това е бъдният ни изповеден олтар!"

".. бъдещият олтар на човека е той самият! "

"Вие не може да живеете със смут, че нямате опорност; вие не може да живеете със смут, че вашият храм един земетръс ще го вземе или че някакво пълноводие ще го отнесе. Не! Той е вътре у вас. Вашият олтар не може да бъде разрушен от земетръс, той може да бъде разрушен само от Божество, което ви носи възкресение. Хайде, разрушете го – но заради възкресение! Когато сложихме този олтар, ние родихме това, което светът също нямаше – йерархията на Духовните вълни."
 
"Примирението е страх! Страх, който се внушава от троновете на земята и от олтарите на причастието. Со страхом Божий и – една прибавка – с любов! То е страх от неизвестното, част от безсилието ни. А какво е смирението? Възхищавал съм се от Христовото слово: Смирих се до смърт! А когато я побеждава за Възкресение, `и казва: О, смърт, къде е жилото ти? Как не можа човечеството да вземе енергията на Възкресението, за да не бъде калцирано в недостатъка, че човекът е грешен, че трябва да бъде примирен!"

"Идеята за Духовните вълни е победа над онова, което наричам идеологическа корупция. Има идеологическа корупция!                                                                                                                                                                                                   , а по-грешният е по-верен на своя сюзерен. Разбирате ли какви са тайните?"

"До Съд върховен се стига за нарушени „божествени“ правила. Измишльотините на седем гряха и още други седем, които настоящият папа даде, е най-голямата нелепост на тези, които търсят трон, но не са удовлетворени, че имат олтар! И няма по-голяма глупост в човешката история от деветте кръга на Дантевия „Ад“! Няма. "

"Една от най-безспорните властности, която всява ужаса на властта, е съдбата."
 
"Това е най-големият конфликт в световната история – изповедание и признание.
Пред олтара има изповед и от страх, че ще отидете в някой от кръговете на ада, вие казвате истината. А признанието, което прави робът пред света на трона – не на олтара – не го освобождава от възмездие. Така минавате йерархията на социалните пластове. "
 
"Потребата на човека обаче е не да прави разкаяние, когато не е намерил верния път. Това, което може да стане лош навик, е да отива пред олтара на разкаянието, и след това да повтаря в друга форма или фраза своето несъвършенство. Затова потребата е знанието! Знаете разликата между предходния момент от хилядилетията, в който сме изграждали таблици на добродетелите (макар и потребни, но недостатъчни), и онова велико светило, което знанието позволява."

"Религията има своите олтари, има основание в своето искане за коленопреклонство. Ако я потърсим и в нехристиянски страни, ще видим и неудобството човек да се моли със задника си нагоре, а не с главата... "

"Човечеството в своята еволюция е изправено срещу нея в съпровод на мълчалива покорност, наречена поданство в социологията, и принос пред олтара, наречен обред. Обредът на мълчаливата пестеливост, защото куражът не можеше да направи пробив за голяма жертва. Единици са се жертвали в името именно на този обреден принос, който още е толкова властен, че човекът се губи в грешност. "

"Една от най-трагичните формули на битието ни – грешникът!"
 
"Институциите се вкаменяват и дори ако не принесете дар нямате благослов и прощение!? Обсебен е олтарът на светостта от дарението.."

"„Угодно“ не е най-точно да се каже. Защото Той върши онова, което е присъщо на Отца Му, а не угодно. Може би тази дума илюзира всички религии – мирянинът да върши нещо угодно: угодно на попа, угодно на олтара, угодно на Господа... Или лошо е преведена, или неправилно тълкувана. Присъщо! Така че: Той Ме е пратил и е винаги с Мене! Тогава чак ще разберем: Това е Моят възлюбен Син, над Когото е Моето благоволение! Искате да се освободите от съдбата? Ето ви път: Ако повярвате в словото Ми... Ето това е голямата тайна! Ако повярвате в това, което казва. Може ли някой да каже, че до такава степен са били кръстени във вярата си, щом трябваше три века да изчакат!" 
 
"Или пък другата, която в източните религии стои в кастовата система с веригата на вечно обвързания – „такава ми е кармата“!"

"Ето защо ние казваме – свобода, а не олтар, който те принуждава да имаш религиозни потреби във външния свят. Защото той е наблюдаван и когато го нарушиш, получаваш наказание. Оттук е и тезата на Инквизицията, която изкоруби Христос в поведението и на европейския, и на други народи. Ето откъде идва протестантството, идват различните секти... Но те се удовлетворяват в размерите на промени по отношение на същата религия, само че спрямо официоза, който е употребил Инквизицията... Можете ли да си представите какви ексцесии живее човечеството?!"

"И така виждате, че тази социална молитва кумирно създава Инквизиция; създава Кръстоносни походи и ги изпраща на стотици места, за да вършат злини, оправдани с това, че имат олтар, че имат Божество. А точно в Свещената им книга е казано да не си правят кумири..."

"Но такава е тази духовна вълна, тя е със скритото божество и отнема от човека идеята за общност с всеки, който с тази природа е сътворен."

"Оттук идва изкорубената психология на човека, която и сега стои.. "

"За нещастие в някои от тях, както в хилядите джамии, се оверижват и с хилядилетия стоят без импулса на Безпричинната аспектност... както сега – неудобството да се почувстват като богове в еволюция."

"Моята мисъл за страх от застоя е по-другаде. Застоят е липса на будност. И тогава може човек да остане само в едно и също ложе, а казано е: „Вода, която не се оттича, тя тинясва.“ Ако човешкото живеене не сменяше подвига на своята динамика в личната, социалната и духовната област, щеше да стои в пещерите. "
 
"И нищо не си правете в живота като кумир, защото кумирът съществува като съображение на ума и като страх, че ако не му се покориш, няма да може да ти даде блага. Кумирът е смутителят на волята за еволюция; кумирът е спънидинамиката в човека! А го изграждат не само като кумир, той е и олтар – олтар, на който евреите трябва да занесат триста добичета, които да нямат никакъв недостатък. И това беше трагедията до известна степен, когато еврейството влезе чрез апостол Павел в т. нар. поведение на обреда, който остана пак вън от нас. Човечеството има и досега поведение на олтар вън от нас. За първи път в световната история и в културите ние поставихме въпроса за олтар, който е вътре у нас – Книгата на Живота. Там няма друго какво да принесете в жертва освен това, което ви е давало до този момент правото на преценки – вашият ум на философи (един от Седемте Лъча на еволюцията). А той е много удобен; много удобен е защото той ви извади от пещерата. Но това, че излязохме от пещерата, не значи да му правим като на кумир поклонение!"

"Утехата да се извините с приноса на жертви от животинския или растителния свят е това да стоите още в природата като нейни само съставки, а не като нейна формула, с която можете да изменяте и претворявате, за да станете не съставка на Космоса, а Съсътворители на цялата Бъдност!"

"Цялата история се сменя, но тя се сменя с прииждане на Духовните вълни. 
Религиите ги е страх да приемат еволюцията, защото, ако я признаят, значи техният път още не е съвършеност. Затова олтарът ви подчинява в изповед. Изповедта на пасома не прикрива истината, както признанието не освобождава роба от възмездност."

"Защото стара, вечна идея е: непризнаващият боговете е богохулник, дайте да го изгорим; искаш да пазиш една чистота: даваш един принцип, каквото е весталското целомъдрие, нарушиш го – в земята."

"Душевната бедност е страдният кръст, с който човечеството ходи. В дадени моменти на историята има отживелици, които за нещастие имат властен трон и олтар, който ви дава причастие, но и проклятие. Това е самата реалност!"

"И тогава, когато имате тази пълнота, наистина бихте разбрали фразата, че културата е социална молитва. Наистина е социална молитва!"

"Това е идея за свобода от минало, където гаврата с добродетелите е станала извинителност за престъпление и те няма да имат стойности."
 
"Ето защо казвам, че Христос извършва първия взрив в човешката история. Извървява целия преход – от тотемното божество до Бога, и освобождава човека от земното притегляне, извежда го от Адеса и го издига в небесните селения, изричайки най-смелата фраза в земната обител:                                                                                                             "                                                  
"Така тази голяма битка, този кръговрат извърши Христос и Учението на Мъдростта го класира в път на Служение.  Когато се тръгне в пътя на Служението, вече имаме един зрим теогон. Служението е върховенството в идеята на богоосъзнатото обожествяване на човека. Всеки трябва да освети олтара си, а този олтар има една голяма тайна – Книгата на Живота, съзнанието на Бога. Там трябва да извърши великата си евхаристия; там трябва да даде, така както Христос рече: Ето този хляб е Моето тяло. Той даде толкоз ясен знак, че можеш да одухотвориш материята! Ето това вино е Моята кръв – излива се като нов завет на бъдните поколения. Той спря идеята за кръвните жертви. За нещастие следовниците Му ги продължават. Може да се каже в богословието, че това е безкръвната жертва, а не може да се повели на изпълнителите в църквите да не правят кръвни жертви – убийствените курбани!"
 
"А Иисус ни остави един изключителен образец: „Не търся Моята воля, а волята на Отца.“[9] Показа, че човекът има основание да се изживява в неосъщественото. И тогава, когато не може да се осъществи със своята воля, да предостави господството на Онзи, Когото трябва да изведе от себе си. Но човекът винаги може да намери мотив, с който би искал да го отмине чашата. Разбира се, когато не може да изведе Бога от себе си, той ще ходи пътищата на тотемните моления и олтарните възпеви; ще ходи пред Стената на плача (независимо от ранговете); ще оправдава насилието, неразбрал великия закон на Възкресението. Няма по-голямо обезсилване на идеята на злото, на идеята на злосторството, на идеята на властност над тлението от това, което остави Христос – законът за Възкресението. Възкресението е надгробна властност! Никой не може да бъде по-властен над гроба си, освен Възкръсналият, Който е вътре в човека! Ако Го изведете, тогава вече можете да кажете, че наистина Възкресението е част от големия Път в идеята за съдбовната нужда! Човечеството не иска да приеме, но Волята на Всемира е по-властна."

 "(Пази Боже от натрапено незнание, осветено чрез олтари!) "

"Тази грешка ние трябва да я тушираме в съзнанието на бъдещите поколения.
Учението Път на Мъдростта е мостът, през който трябва да се простите с миналото."

"Освен битието ни, в което Учението Път на Мъдростта създава една особена аура, ние сменихме и олтарите. Не защото бяха неосветени – повтарям: човекът е, който ги освещаваше."

"Сега вече имате Мъдростта! Не променяме само юдаизма, сега сменяме цялата таблица на добродетелите. Вие сменяте олтара си! Той не е вън от вас – той е вътре у вас."

"А и всички олтари са пълни със скръб.Защо? Защото се приема Разпятие, а не се приема Възкресение. Това е Пътят на Децата на Деня – те трябва да възкресят в себе си Онзи, Когото човечеството разпна! Затова говоря за събожника – не говоря за изповедника. Не привидно, човекът реално възкръсва и прави нови епохи!"

"Олтарът вън от нас е сменян в хилядилетията като поведение, но олтарът, който ви дава право на обожествяване, не е проблем на поведение, а е проблем на предназначение. Този вътрешен олтар ви дава право на култура на себе си. Това е най-великата тайна, която Културата на Мъдростта може да ви даде. И не е проблем на съображение, нито е проблем на умувания. Това е проницанието на едно велико бъдеще, което аз наричам Служение!"

"..тогава вие можете да кажете: „Ядохме тотемните богове, но нямахме съзнание, че ядем събожници.“ Ядяхме тотема, защото го считахме за бог, „ядяхме“ богове вън от нас като олтарни и като институции, но не и събожници. Бог е вътре у нас и никой не можа да го „яде“! "

"И затова тук е поставено: Обезгрешете пътищата на човечеството! Не е грешен олтарът! Може да не е осветен от човека, но не е грешен (макар и на него да са поднасяли по 300 животни), пътищата към олтара са грешни и не всякога са обезгрешени. Защото един отива да се погаври, друг отива да се надсмее... Обезгрешаването е предмет на моралните добродетели, с които съдбата ви е изграждала да приемете един олтар. А вие не може да отидете до олтара, ако не изходите пътища. И не можете да ходите пътища (които са грешни или негрешни), ако съдбата ведно с енергията на еволюцията не ви определя мерките или това, което наричаме заповеди."
 
"Има неща, за които сме длъжни да бъдем благодарни. Човекът не е създаден в идеята: „Ето, ти си моят Бог!“, а е създаден да направи Бог в себе си живот. Тогава кое трябва да отречем?... Отговорна преценка на забравата! А това носи в себе си раздяла без тревожности и скърби и благодарност към енергията и Боготворчеството. Това е, което трябва да се научи. Ние не можем да не забравим онова, което като олтари отживя и прие своите жертви, и даде пътища, причастие и пр. И точно тук е нашата преценка – какво в тези олтари и какво в тези култури трябва да забравим и кое е онова, което като преценка на културите трябва да се научим да имаме? Ако не можем да изведем от всичко това, което културите са дали, само едно зрънце, както Христос го нарече „синапено“, и да го посеем... Само че тогава беше с вярата, сега е с Дървото на Мъдростта – да ядете плода на битката за свобода от съдба."

"Най-тежкото бреме, което Децата на Деня имат, това е да имат поведение към олтара. Всички олтари са били свети – те са били възможното усвояване на божествата, които считате за съвършени. Тотемът е божество, свято божество! Този велик покровител, когато го ядете, ви прави събожествен. Така че всеки олтар е свят. Тогава какво значи да го осветите? Това е, защото олтарите се сменят – от олтара на тотема до олтара на Христовата жертва (на Агнеца Божий), а сега – до олтара, който Децата на Деня имат, наречен Книгата на Живота."

"Чрез Откровението тя дойде... Тя трябва да бъде съхранена. Тя е излязла из енергиите на едно Всемирно съзнание, наречено Откровение. Следователно, когато е вложена в пазвите на Учението Път на Мъдростта, тази аура, която е раждала, поема и стражата или крепостната стена за опазването на това светилище."
"Затова преди години отправих искане към Организацията на обединените нации да се махне формулата „анатема“ и думата „враг“. Това е едно прозрение, което бъдещето ще наложи – няма да предоставя на олтара правото да прави проклятие, нито пък на социологията да обявява другия за враг!                    Защото как тогава ще правите контакта между събожник и враг?!"    
"Тези проблеми за мен са ясни, но за хората не са.     Защо?    Защото над 
човечеството още стоят олтари..."
"Един  от  големите  проблеми,  който  поставям,   е:
Вместо да се освободи от
себе си,  освободиха  го  от  Бог.
Една сатанинска църква да си прави
своите олтари е идеологическа корупция с целта „депресирай човека, за да го
Аз и Отец сме едно.  Това  е
прелом, първият голям знак, че човек е бъдещ Бог.

"За Книгата на Живота казах, че тя е бъдният ви олтар на изповед и причастие."

 

"Децата на Деня вече имат право да строшат печатите на тази Книга и да четат в нея. И когато четат, те трябва да изгорят миналото си на кладата на свободата. "

 

 

 

 

 

"Пред този олтар не се ходи с жертвопринос – нито с овни, нито с телци – ходи се само с молитвата на прозрението. Ходи се там, където можем да кажем, че имаме осмисляне на отговорността – пред онова, което ни е дало Откровението."

 

"Знаете ли какво значи да освободите, да обезгрешите човечеството? Точно това – да му дадете едно ново Учение. Така както Пътят на Мъдростта, когато не спря, а напротив – захрани динамично енергията на ръцете на човечеството, насочени с Вавилонската кула към Небето. Някога ги спряха. Защо? Защото хората нямаха морала и отговорността; защото нямаха осъществено Единосъщие, за да могат да кажат: „Да, ние имаме ръце, които могат да вземат звезди от пътя на бъдното ни!“. Сега имате! Имате силата и знанието, имате динамиката, която всяка година Посланията хранят, за да можете спокойно да вземате това, което се казва Небе. Защото какво ще получите според Откровението? Ново Небе и нова земя! Затова вие като знание трябва да приложите обезгрешаване пътищата на човечеството, след като сте осветили, както е казано, новите си олтари – Книгата на Живота. Битие! Едно Мирово съзнание се предоставя и една Мирова енергия ви захранва. Какво остава? Остава да сте свободни от себе си. Това, което повтарям много пъти, но за нерадост твърде често виждам – че ходите със себе си. Не че не гоните съвършенство, но не е достатъчно съвършенството. Защото съвършенството е потреба на всички религии. Но човекът бог в развитие е констатация на Учението Път на Мъдростта."

 

"И безпорно, Учението Път на Мъдростта носи точно този освободителен момент в цялата земна и небесна култура. Земни и небесни, защото, знаете много добре, че културата, която се изграждаше на земята, беше си създала подземна култура, наречена преизподня, или адес, и културата, която Христос позволи вече с Духа да се изнесе в небето, изгради и небесна култура, която наричаме Царство небесно. Тези неща присъстват, но като осъзнато поведение те бяха доведени само до олтарно моление и жертвопринос."

 

"Знаете ли колко много отговорности трябва да изработи човек в себе си, за да може да изпее Химна на благодарността! И затова в спънката му, че не може на външния олтар да бъде винаги подчинен, Учението Път на Мъдростта роди идеята, че олтарът на Бог е вътре у вас. Тогава – не спъвайте Себе си към Бога в себе си, за да можете да изразите Химна на благодарността! Ако вие не можете да си Го чуете, тогава как искате студените каменни богове на миналото да ви чуят! Ето защо много повелително казах: свобода от минало! Но не е толкова лесно, колкото да го изкажа. (Може би затова на онези, които не можеха да изкажат всичко с главата си, им дадоха опашки – на лисици, на вълци...) Не е много лесно, но е наложително потребно да се чуе Химнът на благодарността и вашият тронен Бог да ви короняса в това, което казахме – Божията Му човечност да благослови Човешката ви божественост!"

 

"Във всяко нещо чрез Мъдростта може да намерите дълбокия мотив, защото Учението Път на Мъдростта е наистина вододелът, талвегът между културите на добродетелите и открехнатата, отворената първа страница от Книгата на Живота, която си позволихме да направим вече свой олтар! Книгата на Живота става олтар, тя предварва. Малко хора са яли от Дървото на Живота, но Децата на Деня имат вече като нов олтар Книгата на Живота. Това е много важно! Пред олтара на Книгата на Живота ще трябва да принесем своите минали дарове от добродетели – за да познаем Пътя към Дървото на Живота. Защото там се служи когато сте яли от плода на Живота!"

 

"Ако осъзнаем тази тайна – как да одухотворяваме, как фениксът у нас да се върне, как можем да възкръсваме – ние вече можем да кажем, че този олтар, който нарекохме Книгата на Живота, е енергия от Дървото на Живота. Дървото на Живота е събудена творческа сила, а не еволюционност! Ето големите неща. Това е знание и духовност, чрез които трябва да се различат прозрение от констатация."

 

"Дори една страница да можете сега да прочетете, това е бъдната ви възможност цялата да я отлистите; дори един ред да можете сега да напишете от свещената история у вас, това е достатъчно, за да може да пишете бъдеще в нея!"

 

"Тогава няма защо ти да се жертваш; научи се да се познаеш в своята Човешка божественост и тогава ще разбереш Божията човечност – ще разбереш боговете и света. Това е Пътят!"

 

 "Какво е бъдещето? След като имаме вложена Божия човечност и изнесена Човешка божественост – какво е то? Кое е най-съкровеното тайнство в човека? Голямата идея в Път се ходи за бъдеще е Съсътворителството! Съсътворителството – това е неизбежната даденост! В момента, когато срещнете Божията човечност с Човешката божественост и изградите това, което казахме – вътрешния олтар: Книгата на Живота,"

 

"Там – когато седемте печата са махнати и където е Съзнанието на Бога. Вижте колко са ясни нещата "

 

"в която ще правите своето моление, от нея вземате енергия на Съсътворителя. Защо? Защото ще сте яли плод от Дървото на Живота и сте направили своята сакрална революция – станали сте Съсътворител! "

 

"Тук е моята отговорност във вашата потреба – вашата потреба е моя отговорност! Радвам се, че можахте да станете Деца на Деня. Хилядилетията ви събираха и разлъчваха, но в Третото хилядолетие вие изграждате за първи път в световната история един храм, в който има само един олтар–"

 

"..че искам един олтар, в който двете двери да бъдат отворени... Защото Знанието е отворено съзнание! Да се отворят двете врати, за да се влезе вътре. Нур е светлина, но светлина на Знанието – олтарът при Мъдростта не може да бъде затворен! "

 

 "– чаканият милиони години олтар вътре у нас, Книгата на Живота!"

 

"Там се прави наистина великата евхаристия, а Мъдростта я върши във всекидневие."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Наистина ние не можем да се лишим от всекидневие, но друго е да осмислиш всекидневието – да го осмислиш в отговорност, а не до го живееш само в поведение. И затуй сме сменили много олтари; затуй имаме тази йерархия на Духовните вълни – за да стигнем до това  велико тайнство човекът бог в развитие. "

 

"Логично е Децата на Деня в своя новооткрит и новоотворен олтар – Книгата на Живота, да направят своето пътуване в идеята на Служението. Служението е това, което Всемирният ни позволи – да бъдем Негови деца; и в този път без себе си всеки да го изведе като Негово сътворено дете."

 

"Пожелавам ви достоен живот пред олтара, който имате вътре в Себе си! "

 

"Затова потърсете бъднина, потърсете и открийте бъднината си в Книгата на Живота, осветете този олтар вътре у вас... "

 

"В Мъдростта трябва да влезем в себе си, да намерим Себе си и тогава можем да потърсим съединение и единство с Единосъщието – то е третият олтар!"

 

"А този, който е поискал, той е имал дързостта да вземе. А дързостта беше нужна, за да се освободите от трохите, за да влезете в олтаря, за да стоите на трона и словото на жезъла властно да поднасяте на света."

 

"Това са идеите, от които могат да се извеждат пътища, могат да се вземат енергии, които да изграждат, ако искате и нови пирамиди. Но няма нужда да изграждате пирамиди, за да се посвещавате, когато бъдният олтар е Книгата на Живота."

 

"А там има едно предназначение и един знак: човекът – бог в развитие! "

 

"Това може да стане пред този Миров олтар – пред Книгата на Живота, във великото тайнство на Бдението, което е прозрение, защото бъдещето е било вложено преди да отработите настояще. Тайната за забрава на миналото е действеността, динамиката на настоящето, и не бива в него да се преспива толкова дълго, че от сън да родим бездействие!"

 

"..Мъдростта ще промени социологията, в която ще има вече друг олтар – олтарът на отсрещния, че е събожник. И точно тук е тайната в Молитвата."

 

"Тогава, когато човек сам осъзнава, че пътят на Този, Който ще води съществуванието му в Живот, не може да бъде игра на еволюцията, идва признанието – признание в събудена отговорност...Това налага една нова социология, която ние сложихме на списанието – социология за отношение: Няма зло, има нееволюирало добро! Страшна е съпротивата на социологията срещу тази теза, защото всекидневният конфликт дава основание за подобно мислене на отрицание. Но всекидневието не е вечност. Така че тази формула е неизбежната социология на утрешния ни път."

 

"Човечеството, както съм казвал много пъти, трябва да се освободи от полярността добро и зло. Това е голямата тайна. Затуй повтарям винаги – злото е нееволюирало добро! Мъдростта ще освободи човека от полярността, за да може цялостният човек да послужи на нов олтар. Олтар, който има само една жертва – чистотата на Истината, на станалото момиче, на изворните води от канарата, на възкръсналия, на отобразените букви върху камъка: „Не убивай! Не кради!...“

 

"Това е задачата ни – без да сме се отрекли от таблицата на всекидневието, да намерим най-добрия израз на развитието, най-благородното съжителство и най-чистото ни служение пред олтаря на новата духовна вълна на Мъдростта."

 

"Всеки трябва да направи идеята „свобода от минало“ в достойната вътрешна своя храмност и светия `и олтар Книгата на Живота! Така ние трябва да приемем, не че няма чудо, но че то е в измеренията на незнанието ни още; не че няма глад за хляб, но когато няма Божия енергия, колкото и да ядете, няма да имате развитие; не че няма това, което се нарича власт, но тя трябва да има прозрение за себеобюздване, тя не бива да бъде проблем на съблазън от „сатаната“, т.е. себичността, за да не употребяваме повече понятието „сатана“. Трябва да се освободим от тези енергии отрицателни, които в много случаи можем да кажем, че и други Учения са искали да сменят с таблиците си, но с идея на покорност, а не с идея на радостта, която е усмивка на Мъдростта."

 

"Така трябва да оценяваме човека в религиите, защото религията е не само молитва, не само олтарно поклонение, не само обред. Религията е и душевна потреба, и нравствена градация, и социално явление! Всяка нация, оплодена от едно религиозно съзнание, има свои исторически, дори и биологични постижения. Религията дава не само духовно знание, но и биологично съхранение. За него религиозните учители са се трудили, въвеждайки правила, които са сигурност за анатомията. Няма религия, която да не се грижи за човека в цялост, но тя го и диференцира, за да върви той пътя си на земята с достойнство и да присъства в другите царства (преизподни или небесни) с отговорност. Религията поставя свои хероични образи, които човек следва – тя като частица от историята взема участие в социалните деяния, изявяващи се във война, мир, поклонение. Няма само бог на войната, има и мир; няма само бог на любовта, има и конфликти; няма само богиня на правдата, има и безправие. Всичко това носим ние, наречени човеци! Затова възникват различни спорове и конфликти."

 

"Религия не е правена за други създания, човек осъществява това поведение! Нямат олтар животните; ангелите също, защото нямат нашата еволюция, нямат разумното разбиране за тайната на живота! Ние имаме Диханието, с него сме станали Адамовци, а тайната на Адам е в разумното знание (затова дойде дързостта на великата Ева)."

 

"Добре дошли на всички присъстващи! Събуденото величие не ме ласкае, но събудената отговорност ме извика. Отговорността на двубоя, който в планетната ни същност е извършен – двубоят между олтар и трон. Служението на олтара и отговорността на трона по йерархията на духовното развитие водят, за съжаление, двубой дори и досега. Защото олтарът е поласкан в потребата да има и трон, за да си сложи корона. Затова извърши и своите посегателства. Макар че предназначението на олтара не е дори само да дава причастие, предназначението му е да благославя Път. Пътят е на Седемте Лъча на еволюцията, Път в който човечеството трябва да осъществи своята будност или вложена Божественост – подобието си, да осъществи човека бог в развитие. Тук тронът е протегнал ръка, като е спрял Бога в човека, за да има властта на посегателството"

 

"Тези, които са въведени в олтарно служение нямат друго задължение, освен да облекат дрехата, с която трябва да го вършат. Тази дреха се даде от Посланието на Планетния Логос[1] и „Предизвикателствата към Третото хилядолетие“[2]. След като имате благослова на цялата тази всеотдайност за Третото хилядолетие – като Деца на Деня да носите отговорност на служение, изпълнете своя дълг с този голям и вечен олтар, наречен Книгата на Живота, която е съзнанието на Отца!"


"С пожелание да се осъществите в своето предназначение, та да не намерите тревожен миг, че не сте били достатъчно просветени и също тъй достатъчно отговорни! Когато човек си поставя тези задачи, не бива в никакъв случай да казва, че е грешен – той просто трябва да знае. Знание, извървяно в хилядите години, за да му даде прозрение и да определи предназначението. Вашето предназначение е определено – с дързост в пътя на Служението. Няма място за разкаяние пред чийто и да е олтар. Има място за жертва като път на Служението. Затова и в текстовете от Евангелията в Посланието е казано: Вземете кръста си!, но всеки ден. Защото в Евангелието на Матей, гл. 16:24, е казано само да го вземете и да го носите, но не е казано всеки ден. А когато имате олтара Книгата на Живота, която казвам, че е съзнанието на Бога, Бог не може да отсъства и един ден от вас. Когато Той отсъства от вас, вие сте само със себе си. А аз искам служение без себе си – с Него!"

 

"Така и днес – чрез тази Книга на Живота, която е олтар, т.е. това Божие съзнание, което в даден миг сте го извикали – в една признателност приемете, че трябва да приложите вътрешната си будност, прозрението си за раждането и предназначението си за Рождеството. Това е и нашият път!"

"Общество Път на Мъдростта се обърна към Организацията на обединените народи – да не се брани само плътта (за която хората не знаят, че тя се трансформира и може да възкръсва), а никой да не брани душата! Могат да я изповядат, че е грешна, но не я бранят… Ние поискахме Организацията на обединените народи, в нейните поделения, да защити правата на душата. И тогава думите „враг“ и „анатема“ да бъдат изхвърлени от човешката бъдност като поведение. Ето това са нещата, които ние поставихме в битието!"
"...всички говорят, че в Хартата за свободата на човека и на словото всичко са предвидили, но не са предвидили най-важното – свобода на душата. Това, което пледирахме пред Обединените народи, е защита правото на душата. А кога я защитаваш – когато е лишена от нещо. Тя е лишена от право на битие в културата на човечеството и не я признават. Религиите я признават, но кой приема сега религиите за статукво, което ти дава път? Никой. Хората се преструват, защото човекът от простолюдието търси олтара за утешение на себе си – че е грешен... Така културата на света не приема идеята за свобода. И те вписват в Хартата клауза за свобода на съвестта, а не искат да признаят за реална субстанциалност душата, след като достатъчно прояви има сега от различни учени, че тя е реална субстанция."
"Идеята за Книгата на Живота Учението на Мъдростта я предоставя като вътрешна сакралност и свобода на човека от обредността, която го задължава да откупва грях с принасяне на жертви. "
bottom of page